Blog

Montessori Yatak Faydaları Nelerdir?

montessori yatak faydalari nelerdir

Montessori yataklar özellikle çocuk gelişimi için son derece önemli yataklar olarak öne çıkmaktadırlar. Çocukların sağlıklı bir gelişim göstermeleri açısından Montessori yatak faydaları bakımından çok önemli olurlarken aynı zamanda Montessori felsefesinin de en iyi şekilde geçerli olmasını mümkün hale getirmektedir.

Montessori Eğitimi Nedir?

Montessori yataklar tanımı yapmadan önce bu yatakların hazırlanmış oldukları Montessori felsefesinin temellerinin iyi anlaşılması gerekmektedir. Çocuk gelişim uzmanı olan Maria Montessori’nin görüşlerinden ilham alınarak geliştirilen Montessori anlayışı temel olarak çocukların yaşayarak öğrenmeleri, başkaları tarafından kendilerine bir şeyler öğretilmesini değil, deneyim yoluyla öğrenmeyi amaçlayan bir anlayıştır. Geliştirilen yöntemde çocuklarda merkezde yer alırlar ve başkaları da çocuğun en iyi şekilde öğrenim göstermesi için gerekli şartları sağlarlar. Farklı bir ifade ile anne baba ya da öğretmenler çocuğun gelişimi için sürekli aktaran ya da gösteren değil, uygun ortamı hazırlayarak çocuğun etrafını keşfetmelerini sağlayan araçları yaratırlar. Montessori eğitimi bu sayede eğitimin çocuk tarafından yapılmasını hedefler.

Her çocuğun birey olduğunu ve çocuklara topyekun bir şekilde hepsine aynı eğitim, öğretim metotlarının öğretilemeyeceğini belirtir. Temel amaç çocukların kendi kapasitelerinin ve yeteneklerinin keşfedilmesini sağlamaktır. Eğitim kapsamında da çocuklarım yaşam alanları bu yöntemin ilkelerine göre düzenlenmektedir. Özellikle çocukların yeteneklerinin ve kişiliklerinin şekillenmesi için çok önemli olan ilk dönemler yani evde geçirilen dönemler bu anlayışına göre hazırlanmaktadır. Çocuğun böyle bir ortamda yetişmesi kendi yetenek ve ilgilerinin açığa çıkabilmesi için son derece önemli ve değerli olacaktır. Aynı zamanda Montessori eğitimi tek bir dönemi kapsayan bir anlayış değil, ömür boyu süren bir deneyimi de kapsamaktadır.

Montessori Yataklar Nedir?

montessori yataklar nedir

Montessori yatak en temelde alışılmış bir yatak olmayıp Montessori anlayışına uygun olarak düzenlenen yatak çeşitlerini ifade etmektedir. Esasında Montessori yataklar tek bir model olmayıp bir yatağın Montessori yatak olup olmadığını sadece kullanım şekli belirlemektedir. Yeni doğumdan yetişkinliklerine kadar çocukların bu anlayışa uygun olacak şekilde düzenlenen yatakları kullanmaları, onların hem fizik hem de psikolojik gelişimleri için çok yararlı olmaktadır.

Özellikle yeni doğan bebekler gelişimlerini henüz anne karnında tam olarak sağlayamadıkları için doğumdan sonra da gelişimlerini sürdürürler. Bunun için de uzun sürelerde uykuya ihtiyaç duyarlar. Uyku sayesinde zihinsel ve fiziksel gelişimlerini tamamlamaları mümkün olur. Aynı şekilde sağlıklı bir yetişkin olabilmek için de diğer gelişimlerini tamamlarlar. Kas ve kemik yapılarının gelişmesi, zihinsel becerilerinin artması için uykularının kesintisiz ve sağlıklı olması gerekmektedir. Montessori yataklar temelde bebek ve çocukların kesintisiz ve sağlıklı bir şekilde uyumalarına yardımcı oldukları gibi aynı zamanda eğlenceli vakit geçirmelerine de olanak tanırlar.

Montessori Yatak Nasıl Kullanılır?

Montessori yatakların yapılması ev içi dekorasyon ile ilgili olmaktadır. Montessori yatak yapılmak isteniyorsa yatağın yere yakın ya da çocuğun kolay bir şekilde kullanabileceği konuma göre yerleştirilmesi gerekmektedir. Temelde Montessori yatakların amacı çocuklara birey olmayı öğretmen ve başkalarına ihtiyaç duymadan yatak kullanımını öğrenmeleri, kendi başlarına vakit geçirmelerini sağlamaktır. Özellikle kendi başına uyuma alışkanlığının elde edilmesi Montessori anlayışı ile mümkün hale gelmektedir. Uyku alışkanlıklarını düzenlemesi çocuğun başka eylemlerde de yine kendi kararlarını yürütebileceği anlamına gelmektedir.

Montessori Yatak Faydaları Neler?

montessori yatak faydalari nedir

Montessori yatak faydaları sunmuş olduğu özellikler ile son derece kapsamlı özellikler göstermektedir. Temelde çocukların birey olmalarını, kendilerine öz güven duymalarını ve kendilerini ifade etme yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan bu tür yatakların kullanımı ile pek çok avantaj elde edilmektedir.

Birey Olmaya Vurgu Yapar

Montessori yatak avantajları arasında özellikle çocukların birey olmalarına sunduğu destek öne çıkmaktadır. Çocuk gelişimi kapsamında sık yapılan hatalardan birisi çocuklara birey olduklarını unutarak davranmak ve ya aşırı ilgili ya da aşırı ilgisiz davranmaktır. Bu iki tutum yanlış olup en iyi yöntem çocuğun dünyayı ve çevresini kendisini deneyimler yoluyla öğrenmesidir. Bu bakımdan Montessori yatak kullanımı çocukların başka kimseye ihtiyaç duymadan yaşamlarında önemli bir yer tutan uykuyu kendi başlarına yaşamalarına, aynı zamanda yataklarında kendi oyunlarını da oynayabilmelerine olanak tanımaktır.

Sağlıklı ve Hijyenik Kullanım Sunarlar

Montessori anlayışı temel alınarak hazırlanan yataklar sağlıklı ve hijyenik bir kullanım olanağı sunarlar. Bu kapsamda doğal yün, pamuk, lateks gibi içeriklerden üretilen yataklar çocuk gelişimi için de son derece faydalı özellikler gösterirler. Çocukların sağlıklı kas ve iskelet sistemlerinin gelişmesi için gerekli olan desteği sunarak gelişimlerine destek sağlarlar.

Kesintisiz Uyku Kalitesini Desteklerler

Montessori yatakları yararları arasında çocuklar için özel olarak üretilmiş yataklar kolay temizlendikleri için çocukların yataklarında kolayca zaman geçirmelerini mümkün kılarlar. Bu sayede çocuklar oyunlarını da yataklarında oynayabilirler ve böylece gelişimleri için çok daha yararlı eylemlerde bulunabilirler. Aynı zamanda Montessori yataklar hava gözeneklerine sahiptir ve bu sayede çocuklarda sık görülen terleme gibi durumların önüne geçerek daha sağlıklı, kesintisiz ve konforlu bir şekilde uyumalarına olanak tanırlar. Bu durum ise kesintisiz uyku yüzünden gelişimleri için çok önemlidir.

Ayrıca sitemizden montessori çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir