Montessori

Özellikle son yıllarda anne ve babaların Montessori kelimesini sık sık duydukları ancak bu eğitim metodunun mobilya dünyasına nasıl yansıdığı hakkında detaylı bilgilere sahip olmadıkları görülmektedir. Günümüzden neredeyse yüz yıl önce Maria Montessori adındaki bir eğitimcinin bulduğu bu yöntem, bebek ve çocuk odası tasarımlarında da kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak Avrupa’da yaygınlaşan ve anne babaların çocuk eğitiminde tercih ettikleri bu yöntem, günümüzde artık kendi ülkemizde de dikkat edilen bir konu haline gelmiştir.

Montessori Bebek Odası Modelleri

Çocuk odası dekorasyonundan mobilya seçiminde yatak modellerine kadar geniş bir yelpazede karşımıza çıkan Montessori metodunda özelikle bebek ve çocuk gelişiminin en iyi şekilde olması hedeflenmektedir. Yenilikçi ve bilinçli bir dekorasyon yöntemini oluşturan Montessori metodu ile hem işlevsel hem de sağlıklı iç mekanlar dizayn etmek mümkün olmaktadır. Montessori’ye göre çocuk gelişiminde, onların olabildiğince özgür oldukları ve kendi kendilerine karar verebileceklerini destekleyecek bir odada yaşamaları çok önemlidir. İşte bu hedefe yönelik özel ve bilinçli tasarımlar ile üretilen yatak ve benzeri modeller, Montessori bebek odası tasarımlarında da karşımıza çıkmaktadır.

Bebeklikten başlayacak şekilde özel tasarımlar ile imal edilen Montessori mobilyalar arasında en çok tercih edilen mobilya çeşidi doğal olarak Montessori yatak çekmeceli modeller olmaktadır. Bebek ve çocukların bu sayede kendilerine daha özgür ve doğal bir yaşam alanı elde etmeleri mümkün olduğu için çocuk gelişiminde maksimum faydalı sonuçlara uygun koşullarda ulaşılabilinmektedir.

Montessori Çocuk Odası Modelleri

Özellikle gelişme çağındaki çocukların kendi başlarına sorumluluk alarak büyümeleri ve bilişel gelişimlerini tamamlamaları çok önemli bir konudur. Bu nedenle anne ve babalara sadece çocuklarına karşı gösterdikleri ilgi ve davranışlarında değil aynı zamanda onlara özel bir oda tasarımı yaparken de büyük görevler düşmektedir. Montessori çocuk odası tasarımlarında farklı detaylar ve renk seçenekleri olmasına rağmen temel hedef, çocukların kendi başlarına karar alarak odalarında yaşam kontrolünü kendi ellerine geçirmelerine yardımcı olmaktır.

Çocukların büyürken anne ve babalarına karşı duydukları bağımlılığı en hızlı ve sağlıklı bir şekilde minimum seviyeye indirebilmek adına Montessori metodundan destek alınmaktadır. Tamamen bilimsel ve pedagojik olarak hazırlanan tasarımlar ile çocukların bu gelişimleri ideal ölçüde desteklenebilmektedir. Montessori oda takımı kullanan çocukların yetişkinliğe geçerken ve ergenlik dönemlerinde daha özgüvenli ve kendilerinden emin oldukları görülmektedir. Bu sebeple bilinçli anne ve babalara çocuk ya da bebek odası tasarımlarında mobilya seçerken Maria Montessori tarafından geliştirilen bu metoda yönelik uyumlu mobilyaları tercih etmeleri tavsiye edilmektedir.

Montessori Mobilya Çeşitleri

Montessori tarzına ve bilimsel anlayışına uyumlu bir şekilde dizayn edilen mobilyaları kullanan çocuklar, bireysel ilgi alanlarını, becerilerini ve yeteneklerini de özgürce gerçekleştirebilmenin mutluluğunu yaşayabilmektedir. Montessori karyola gibi mobilya çeşitlerinin kullanışlılık ve gelişim açısından da azımsanmayacak etkileri olduğu bilinmektedir. Çocuklarının özgüvenli bir şekilde büyümesini ve kendilerine aşırı bağımlı olmadan kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmesini sağlamak isteyen anne ve babalar, Montessori mobilyalar ile bu hedeflerine ulaşabilmektedir.

Bunun yanı sıra Montessori metodunun çocukların öğrenme hızını da olumlu etkilediği uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Bu sayede sadece ergenlik dönemine hazırlık değil, çocuk hangi yaşta olursa olsun derslerinde ve eğitiminde de hızlı öğrenme aşamalarından geçebilme imkanına sahip olmaktadır. Ayrıca çocukların kendi zevk ve ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde temalı Montessori takım çeşitlerini de bu tür özel olarak tasarlanan mobilyaların modelleri içinde bulabilmek mümkündür.  Farklı renk ve desen seçenekleri ile Montessori mobilyalarının çeşitlilik gösterdiği görülmektedir.

Montessori Mobilyaların Özellikleri

Çocukların bilişsel gelişimini destekleyen Montessori mobilyalarının temel özelliği ve hedefi, çocuklara özgüven kazandıracak motor becerilerin gelişmesini de sağlamaktır.  Genellikle çocuk yataklarında görülen Montessori metodu, oda içinde yer alacak bütün mobilya çeşitlerine uygulanabilmektedir. Çocuklar severek vakti geçirebilecekleri odalarının içinde kendi dünyalarını oluşturup daha mutlu ve huzurlu bir çocukluk dönemi geçirebilirler.

Oyun çağının getirmiş olduğu yaratıcı fikirlerin ve düşüncelerin desteklenmesi için Montessori mobilyalarının özelliklerinden faydalanılmaktadır. Ayrıca bu mobilyaların imalatında birinci sınıf kalitedeki materyal kullanıldığı için çocuk sağlığına olumsuz bir durum görülmemektedir. Çocuğunuzun ilgi alanına giren çatılı Montessori ve daha pek çok farklı tasarımdaki mobilyaları inceleyip aralarından seçim yapabilirsiniz.

Gösterilen sonuç sayısı: 14

Yan paneli aç