Blog

Kız Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilir?

kiz cocuk odasi dekorasyon

Kız çocuk odası tasarımı yaparken çocuğunuzun içinde bulunmaktan keyif alacağı, ona pozitif enerji veren alanlar yaratmanızı tavsiye ediyoruz. Kızınızın gününün büyük bir kısmı odasında geçecek. Onun için doğru alanı hazırladığınızdan emin olmanız gerekir. Kızınız burada oyun oynayacak, uyuyacak, dinlenecek, ders çalışacak ve buna benzer aktiviteleri yerine getirecektir. Bütün aktiviteler için yeterli alan olması ve kızınızın kendini burada rahat ve huzurlu hissetmesi önemlidir. Bu nedenle kız çocuğu odası tasarımında kızınızın zevkine hitap edecek seçimler yapın.

Renkleri, eşyaları, dokuları ve eşya konumlarını doğru tercih ettiğiniz zaman, hem kızınız hem de siz mekana bayılacak ve oradan çıkmak istemeyeceksiniz. Doğru mekan oluşturulduğu zaman kızınız burada odaklanarak rahatlıkla çalışabilecek, hareket edebilecek, oyun oynayarak enerjisini atabilecek ve de güne hazırlanabilecek. Gelin kız çocuk odası tasarımında dikkat edilmesi gerekenleri birlikte inceleyelim.

Yeterli Alan Olmasına Özen Gösterin

kiz ocuk odasi dekorasyonu

Çocuk odası dekorasyonu yapılırken insanların genellikle düştüğü hata, mekanın dekore edileceği yerde darlaştırılması ve hareket alanının kısıtlanmasıdır. Mekanda çocuğunuz ve sizin için her zaman yeterli alan olması gerekir. Kızınız içine sığamadığı ve hareket edemediği bir odada doğal olarak rahat edemeyecektir. Sırf dekorasyon ve görsellik uğruna sahip olduğunuz alandan vazgeçmeyin. Alanın geniş ve ferah olması gerekir. Fazla eşyalar koymanın dekorasyon yapmakla ilgisi yoktur. Elbette mekanı dekore etmek isteyebilirsiniz. Bunun için eşyalar da satın alabilirsiniz. Ancak herhangi bir eşya satın almadan önce mutlaka ölçüm yaptığınızdan emin olun. Mekanınız için fazla büyük olan dekorasyon objelerini tercih etmeyin. Alanı daraltmayın, mekanın keyfini çıkaran kişi siz olun, eşyalar değil.

Renkler Hakkında Doğru Seçim Yapın

Çocuk odası takımı satın alırken de dekorasyon objeleri satın alırken de her zaman aklınızda doğru renk seçimi olması gerekir. Doğru renk seçimi yapabilmek adına elbette renkler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Renklerin insan ruhsal sağlığı ve psikolojisi üzerinde büyük etkileri olduğu yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Turuncu, kırmızı, siyah, beyaz ve mavi gibi aklınıza gelen bütün renklerin insan zihninde ve davranışlarında bir karşılığı vardır. Renkler bu özellikleri ile sadece dekorasyon alanında kullanılmakla kalmazlar markalar tarafından da senelerden beri kullanılırlar. Yaratmak istediğiniz etkinin ne olduğuna karar verin. Canlı, sakin, ferah, dinamik bir etki mi istiyorsunuz? Gözlerinizi kapatın ve nasıl bir mekan oluşturmak istediğinize karar verin. Hayal gücünüzüz takip ederek renklerin etkisinin tadını çıkarın.

Mevcut Eşyalara Uyumlu Seçim Yapın

kiz cocuk odasi esyalarin uyumu

Çocuğunuzun odasında dekorasyon yapmaya başlarken mutlaka çevrede var olan eşyaları ve renkleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Eğer sıfırdan başlamıyorsanız mevcut olana uyum sağlamanız ya da mevcut olanlar üzerinde de bir takım değişiklikler yapmanız gerekecektir. Eğer ortamda zaten çok sayıda renk varsa, bu renklere bir yenisini daha eklemeniz iyi bir fikir olmayabilir. Daha fazla karmaşıklık olmasın diye dekorasyon objelerini ya aynı renklerde ya da nötr renklerde tercih edebilirsiniz. Mevcut eşyaların tarzını da dikkate alın. Eğer şık ve minimal bir oda mevcutsa çok klasik dekorasyon parçaları kullanmak kendi kendinizi baltalamak gibi olur. Bunun yerine olanı gözlemleyin ve neleri değiştirebileceğinize bakın. Minik değişiklik yapabilirsiniz. Ancak mevcut temadan çok fazla uzaklaşmanız mümkün olmayabilir.

Kalite Her Zaman Önde Gelmeli

Çocuk odası dekoru yaparken hangi ürünü satın alırsanız alın mutlaka kaliteli olmasına özen gösterin. Bir şey satın alırken ilk dikkat ettiğiniz şey onun fiyatı olmamalıdır. Örneğin odaya dekor olması için bir sehpa almak istiyorsunuz. Bu sehpanın hangi malzemeden üretilmiş olduğuna bakın. Mümkün olduğu kadar doğal malzemeleri seçmeye özen gösterin. Kimyasallar içeren, insan sağlığına zararlı olduğu bilinen ürünleri tercih etmeyin. İnsan sağlığının her şeyden önemli olduğunu unutmayın. Bir koltuk almak istediğinizde koltuk kumaşının neyden üretildiğine bakın. Kumaşın hava geçirgenliği yüksek olmalıdır. Yani hava almalıdır. Terletme yapmamalıdır. Deriye çıplak dokunduğu zaman kaşıntı ya da buna benzer irritasyonlara neden olmamalıdır. Rahat olmalıdır. Koltuğa oturduğunuz zaman sizi üzerinizden atacak kadar rahatsız bir koltukta kimse vakit geçirmek istemez. Ayrıca dekorasyon ürünlerinin miniğinizin ergonomisine uygun olması gerekir.

Çocuk odası takımı çeşitlerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir