Blog

Kız Bebek Odaları Nasıl Dekore Edilir?

Kız bebek odası dekorasyonu kız bebek bekleyen anne ve babalar ya da kız bebek sahibi olanlar tarafından merak ediliyor. Bebeğinizin odasında rahat etmesi ve aynı zamanda sağlıklı bir gelişim göstermesi için dekorasyonda belirli noktalara dikkat etmelisiniz.

İyi Bir Kız Bebek Odası Nasıl Olmalı?

Kız bebek odası tasarımı için en önemli nokta kendi sağlığını koruyacak olan seçimlerde bulunmaktır. Mobilyaların, duvar boyasının ve diğer eşyaların sağlığına zarar verecek olan bileşenler içermemesi gerekir. Zaten bebekler çok hassas bir yapıya ve cilde sahip oldukları için bu türden zararlı maddelerin kullanılması çok daha tehlikeli sonuçlar yaratacaktır. Seçimlerinizi de bu kapsamda yapmanız çok önemli olduğundan ilk göz önünde tutulması gereken noktayı bu kriter oluşturmaktadır. Ayrıca alerjik rahatsızlıkların da bebeklik dönemlerinden kaynaklandığını göz önünde tutmalısınız.

İdeal kız bebek odası için en önemli nokta odanın seçiminden başlamaktadır. Genelde bebek odaları anne ve babaya yakın olmalıdır çünkü bu sayede özellikle anneler hemen bebeklerinin yanına gidebilirler. Bu yüzden bebek odası, evde kendi odanıza en yakın olacak bir konumda bulunmalıdır.

Bebek odasının seçiminde güneş alması da önemli olduğundan mutlaka güneş gören bir oda seçilmelidir fakat çok fazla güneş alan bölgelerde bu durum rahatsızlık yaratacağından güneşlenme süresi de göz önünde tutulmalıdır. Bu temel etmenlerden sonra dekorasyon yapımına geçebilirsiniz.

Kız Bebek Odası Rengi Nasıl Olmalı?

Kız bebek odası rengi genel olarak pembe ve tonları olarak kabul görmüş olsa da en önemli nokta tercih edilecek boyanın sağlığına uygun olup olmamasıdır. Özellikle yağlı boya seçiminden uzak durulmalı ve antibakteriyel özellikler taşıyan su bazlı boyalar bebek odasında kullanılmalıdır. Kız bebek odaları için pembe ve tonları, lila, leylak rengi, turuncu gibi tonları tercih edebilirsiniz. Fakat bu renklerin yanında odanın güzel gözükeceğini düşündüğünüz farklı renklere de yer verebilirsiniz.

Odanın boyanmasını da mutlaka mobilyalar gelmeden önce yapmanız gerekir. Mobilyalar olduktan sonra boyama işlemi çok daha uzun ve zahmetli olacaktır.

Kız Bebek Odası Dizaynı Nasıl Yapılır?

Kız bebek odası dizaynı yapmak için renk tercihinde bulunduktan sonra en önemli nokta mobilyaların kullanımıdır. Öncelikle tercih edilecek mobilyalar bebeklere yönelik olarak üretilmiş olmalıdır ve sivri köşeler ya da keskin özellikler içermemelidir. Mobilyaların yerleştirilmesi konusunda da mobilyanın türüne göre seçim yapılmalıdır. Örneğin beşik pencere altına koyulmamalıdır çünkü bu durum bebeğinizin rahatsız olmasına neden olur. Bunun yanında oda çok büyük değilse beşiğin baş kısmı da duvara gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Bu durum odaya ferahlık ve daha fazla geniş alan kullanımı katar.

Odada kullanılacak olan aydınlatmayı ise özellikle kız çocuklarının çok sevdikleri çizgi film karakterlerinden oluşan lambalardan seçebilir ya da benzeri desenlere sahip olan lamba ve başlıklarını kullanabilirsiniz. Lamba kullanımı için en önemli nokta doğrudan tepeden vermemesidir. Çıplak ışık bebeğinizin akşamları çok rahatsız olmasına neden olur ve bu yüzden mutlaka başlık ile kullanılması gerekir. Aynı zamanda küçük lambader kullanımı da yine bebek odasında çok hoş gözükecektir. Lambader tercihinde de diğer mobilyalar ile uyumlu olacak renk tonlarını ve desenleri tercih edebilirsiniz.

Kız Bebek Mobilyaları Nasıl Seçilir?

Kız bebek odası mobilyaları seçimi için elbette en önemli nokta güvenlik ve sağlıklı bir kullanım sunmasıdır. Mobilyaların yüksek sağlık ve güvenlik içerdiklerinden emin olduktan sonra tasarımlara da dikkat edebilirsiniz. Kız çocukları beyaz ve tonlarının yanında turuncu, pembe, açık kırmızı gibi tonları da sevdikleri için mobilyaların bu renklerde olmasını sağlayabilirsiniz. Mobilyaların duvar renginden ise farklı olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde bebek odası kötü bir görünüme kavuşacaktır. Mobilyaları yerleştirirken ise odanın büyüklüğünü göz önünde tutarak en işlevsel olacak şekilde bir yerleştirme yapmanız gerekir. Bu kapsamda alan küçükse mobilyaların birbirine bitiş olmaması, birbirlerinden ayrı durmasını sağlamak için daha az mobilya tercihinde bulunabilirsiniz. Bunun yanında büyük bir bebek odasında da odanın boş gözükmemesi için ilave emzirme sandalyesi gibi detaylara yer verebilirsiniz.

Kız Bebek Odası Görsel Etki Nasıl Sağlanır?

Kız bebek odası tasarımı için en önemli noktalardan birisini de duvar rengi ve mobilyalar seçtikten sonra küçük dokunuşlar oluşturuyor. Bu bakımdan örneğin duvarlara kız çocuklarının çok hoşuna gidecek çeşitli masal kahramanlarını, çizgi film karakterlerini ya da çiçek veya hayvanlar gibi desenleri çizdirebilirsiniz. Çizim istemiyorsanız bebek odaları için hazırlanmış olan yapışkanlı ürünlere de göz atabilirsiniz. Bunun yanında kız çocukları için üretilmiş olan oyuncaklara da odada yer vermek odayı daha güzel bir hale getirecektir. Ancak bebeklerin ciltleri çok hassas olduğundan oyuncakların yapılmış oldukları malzeme kalitesine ve içeriğine çok dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca bebeğinizin yaşına uygun olmasına da yine oyuncak tercihinde bulunurken özen göstermelisiniz.

Bu detaylar kapsamında kız bebekleri odalarında çok daha rahat ve sağlıklı şekilde kalabilecekler, gelişimlerini daha hızlı şekilde sürdürebileceklerdir.

Kız bebeğiniz için en şık bebek odası takımları bölümümüzden inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir