Blog

Erkek Genç Odası Takımlarında Ranzalar Nasıl Olmalıdır?

erkek genc odasi ranza secimi

Erkek genç odası takımlarında ranza seçimi gençlerin alanı daha iyi ve aktif bir şekilde kullanmaları için büyük önem taşıyor. Erkek genç odalarında ranzalar en başta güvenlik olmak üzere, estetik gibi konularda da dikkatli bir şekilde kullanılması gerekiyor.

Erkek Genç Odasında Ranza Kullanımı Güvenli mi?

Birden fazla çocuğun olduğu evlerde, daha fazla oda kullanımı mümkün değilse bu durumda ranza kullanımı gerekecektir. Özellikle erkek çocuklar ranza kullanımını severler. Kardeşleri ile birlikte vakit geçirdikleri odalarında ranza kullanımı hem alandan tasarruf etmeyi sağladığı gibi hem de odanın daha işlevsel şekilde kullanılmasına olanak tanır. Bu noktada ranzaların güvenliği anne ve babalar tarafından merak edilmektedir. Ranzalar genç erkekler için tamamen güvenli özellikler gösterirler. Üst kısımda yer alacak çocuğun 6 yaşından büyük olması halinde rahatlıkla ranza kullanımı gerçekleşmektedir.

Bu bakımdan ranzanın alt kısmında 6 yaşından küçük çocuk, üst kısmında 6 yaşından büyük olan yattığında ranzalarda güvenlik sorunu oluşmamaktadır. Bu yaş ayrımının yapılması ise yaş gereğince üst kısımdan küçük çocukların iniş ve çıkmak konularında sorunlar yaşayabilmeleridir. Aynı zamanda ranzanın merdivenini kullanmak da yine küçük çocuklar için uygun değildir. Bu yüzden erkek genç odasında ranza kullanılıyorsa ve bir çocuk 6 yaşından küçükse ona alttaki ranzayı kullandırmalısınız.

Ranza Korkulukları Yüksekliği Doğru Ayarlanmalıdır

ranza korkuluklari nasil ayarlanir

Ranza yüksekliği erkek genç odalarında ranza kullanımı için bir diğer önemli noktadır. Ranzalar yüksek mobilyalar oldukları için tamamen güvenli hale gelmesi için belirli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Merdiven ve ray aralıklarının yanında gençlerin yataktan düşmelerini önlemek için ray yüksekliğine de bakılması gerekmektedir. Özellikle 10 yaş üzerinde olan gençler hâlâ bu dönemlerinde çok hareketli bir şekilde uyuduklarından ray yüksekliği düşük olan ranzalardan düşerek kötü durumlar ile karşı karşıya kalabilirler. Böylesi durumların önüne geçmek için ranzanın korkuluklarının şilteden en az 16 cm uzun olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir diğer güvenlik için önemli nokta ise şiltenin yatağa sıkı bir şekilde oturması ve altında yer alan çubukların da 7 cm’den az olmayacak şekilde tasarlanmış olmaları önem taşımaktadır. Ranza güvenlik raylarının eşit şekilde her iki tarafa da erişim vermeleri için küçük boşluklara da sahip olmaları gerekmektedir. Ranza rayı yüksekliği çok fazla yüksek de olmamalıdır. Bu durum ise özellikle daha küçük yapıda olan gençlerde ray ve şilte arasına sıkışmaya neden olabileceği için çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Bu yüzden ideal olan ray ve şilte aralıkları tercih edilmelidir.

Erkek Genç Odası Ranzalar İçin Nasıl Yatak Kullanılmalı?

Temel olarak ranzalar sağlıklı bir uyku kalitesi sunmalıdırlar. Bu yüzden genç erkek odalarında ranzalar kullanılacak yataklar da büyük öneme sahiptir. Yanlış yatakların kullanılması gelişim döneminde olan gençlerin sağlıklı ve iyi bir şekilde uyumalarının önüne geçecektir. Bu dönemde olan genç erkekler fiziksel ve zihinsel olarak gelişim evresi içindedirler. Bu bakımdan gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürmeleri için kesintisiz ve dinlendirici bir şekilde uyumaları çok büyük öneme sahiptir. Kendilerinin gelişimini sağlayacak olan uyku evresi REM evresi olarak ifade edilen ve derin uyku olarak da bilinen evredir. Bu evreye girilmemesi yani uykunun sıklıkla bölünmesi durumunda gençler için ihtiyaç duydukları  gelişim tam olarak kendisini gösteremeyecektir. Bu yüzden ranzalar için yatak tercihinde dikkatli olunmalıdır.

Öncelikle ranzalar için özel yatak gerekmediğinin bilinmesi gerekmektedir. Ancak özellikle üst kısımda kullanılacak olan yatakların daha ince yapıda olmasına dikkat edilmelidir. Genel bir kural olarak ranzalar için kullanılacak olan yatakların 17 cm’den kalın olmamasına özen gösterilmektedir. Bazı ranzaların özel tasarımı gereğince bu pay 15 cm’ye kadar düşebilmektedir.

Daha Etkili Ranza Kullanımı İçin Tavsiyeler

Erkek genç odalarında ranza kullanımı için belirli noktalara dikkat etmeniz ranzanın daha sağlıklı ve verimli kullanılmasına yardımcı olacaktır. Bu noktada ilk önemli etmen çocukların ranzayı oyun alanı olarak kullanmalarını engellemektir. Ranzalar güvenli yapıda olsalar da uyku dışında farklı amaçlar için kullanıldıklarında, örneğin oyun oynamak, tırmanmak, atlamak gibi amaçlar için kullanıldıklarında oldukça zarar verici olabilirler. Bu yüzden çocuklarınıza ranzayı sadece uyku amaçlı kullanmaları gerektiğini iyi bir şekilde anlatmanız gerekmektedir.

Bir diğer önemli nokta da üst kısımda sadece bir çocuğun bulunmasını sağlamaktır. Özellikle üst kısım oldukça hassas bir bölüm olduğundan aynı anda birden fazla kişi bu kısımda bulunmamalıdır. Bir diğer önemli nokta da aynı yaşlarda olan çocuklar özellikle üst kısımda yatmak isteyebilirler ve aralarında bu yüzden bir çekişme baş gösterebilir. Böylesi durumların önüne geçmek için de adil bir seçim olması için çekiliş yapabilir ve çekiliş sonucuna göre üst kısmı kullanacak olan çocuğu belirleyebilirsiniz.

Son olarak erkek genç odası takımlarında ranza kullanımı için odada ranzanın nereye yerleştirileceği de önemlidir. Pencere, kalorifer peteği ve benzeri yerlerin dışında odanın özelliklerine göre ranzayı istenilen yere yerleştirebilirsiniz.

Ayrıca genç odası takımı seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir