Blog

Bebek Odası Takımında Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bebek odası takımı için doğru renk seçimini yapabilmek çok önemlidir. Bebeklerin algısına uygun olan renklerin tercih edilmesinde fayda vardır. Bebeklerin gözleri için en iyisi yumuşak tonlarda tercih yapmaktır. Hangi rengi tercih ederseniz edin mutlaka bu renklerin yumuşak tonlarını seçtiğinizden emin olun. Eğer henüz bebeğinizin cinsiyetini bilmiyorsanız, öğrenene kadar nötr renklerle çalışabilirsiniz.

Nötr renklerle çalışmanın avantajı daha sonradan bu renklere pembe, mavi ya da ne isterseniz ekleme olanağınız olmasıdır. Bebeğinizin cinsiyeti kıza pembe erkekse mavi tonlarında tasarım yapabilirsiniz. Genellikle mavi erkek pembe kız için tercih edilse de elbette bu bir zorunluluk değildir ve tamamen zevk meselesidir. BU nedenle her iki rengi birlikte kullanabilir, bur renkleri hiç birlikte kullanmayabilirsiniz. Bu tamamen sizinle ilgili bir durumdur. Renk seçimi yaparken renklerin psikolojik ve ruhsal etkileri olduğunu unutmayın. Renkleri buna göre seçin. Odada yaratmak istediğiniz etki neyse bu etkiye uygun seçim yapmanız gerekir.

Samimi bir Hava için Sıcak Tonları Tercih Edin

bebek odasi takiminda sicak tonlar

Sıcak tonlarda bebek odası için tercih edilen renklerin başında turuncu ve tonları gelmektedir. Bu tonlar samimi ve karşılayıcı bir etki yaratır. Turuncu neşeyi çağrıştırır. Daha rahat bir atmosfer yakalamak isterseniz turuncu tercih edebilirsiniz. Turuncunun çok açık tonları fazla parlak olabilir bu nedenle daha orta ve koyu tonları tercih ettiğinizden emin olun. Turuncuyu her yerde kullanmamaya özen gösterin. Bir rengi fazla kullanmak o rengin etkisini artırmaz. Aksine rengin olması gerektiğinden daha yoğun olmasına neden olarak olumsuz bir etki yaratabilir. Samimi bir hava yaratmak için uygun miktarda turuncu kullanımı yeterli olacaktır. Turuncu dışında renk kartelasında yer alan diğer sıcak renkleri de tercih edebilirsiniz.

Ferahlık ve Genişlik için Açık Renkler

Açık renkler mekanın her zaman olduğundan daha geniş görünmesini sağlar. Mekanın ferah olmasına katkıda bulunur. Geniş ve ferah bir alan isterseniz bej ve beyaz tonlarını tercih edebilirsiniz. Özellikle eğer bebek odası darsa, mekanın daha geniş görünmesi için bu ipucundan faydalanabilirsiniz. Dar bebek odasına sahip kişilerin koyu renklerden mümkün olduğu kadar uzakta durmasında fayda vardır. Koyu renkler mekanın olduğundan daha dar görünmesine neden olarak basık bir görüntüye yol açarlar. Bej ve krem tonları nötr renklerin tonları olduğundan diğer renklerle kolayca uyumlanarak kullanılabilir. Nötr renkleri baz olarak kullandıktan sonra diğer renklerle birlikte kolayca renkleri karıştırabilirsiniz.

Yatıştırıcı ve Rahatlatıcı bir Etki için Yeşil Tonları

Yeşil bebek odası bebeğiniz üzerinde sakinleştirici etkiye sahip olacaktır. Bebeğiniz kendini huzurlu ve sakin hisseder. Çok açık ve parlak yeşil tonlarını tercih etmek yerine orta tonları seçin. Bebek odası takımı için seçtiğiniz yeşil tonundan daha açık olanı duvarda da kullanabilirsiniz. İsterseniz bir duvarı yeşile boyayabilir isterseniz de duvar kağıdı ile bir duvara yeşil etkisini verebilirsiniz. Yeşile boyadığınız duvarı yakalaması için bebek odasında bazı aksesuarları yine aynı renkte kullanabilirsiniz. Yeşille birlikte pembe tercih edebilirsiniz. Pembe ve yeşil birlikte birbirini tamamlayıcı ve bebek odası için uygun, şeker bir hava yaratılmasını sağlar. Perde ve halı seçimini de aynı şekilde yeşile uygun yapmayı unutmayın. Yapılan araştırmalara göre odasında yeşil rengi tercih eden kişilerin okuma ve çalışma kabiliyetleri de artıyor.

Huzurlu Anlar için Mavi Bebek Odası

mavi bebek odasi takimi secimi

Mavi bebek odası takımı satın alarak çocuğunuzun huzur içinde olmasını sağlamaya ne dersiniz? Mavi renk her ne kadar çoğunlukla erkek çocukları için tercih edilse de, etkisi sayesinde kız çocukları için de tercih edilebilir. Özellikle uyku problemi çeken ve saldırganlık problemi görülen çocukların odalarında mavi renk kullanıldığında yatıştırıcı etkisi vardır. Çocuğum huzurlu bir ortamda büyüsün derseniz mavi rengi tercih edin. Bebek odası duvarında mavi kullanın ve mobilyalarla uyum yakalaması için kalan kısımda ahşap tercih edin. Dilerseniz maviyi sadece tek renk olarak belirleyerek mavinin tonlarını odada kullanabilirsiniz. Bebek odası için renk seçimini doğru yaparak çocuğunuz için kaliteli mekanlar yaratabileceksiniz. Uyum, sağlık ve huzur için kendinizi renklerin gücüne bırakın ve ortamın keyfini çıkarmaya başlayın.

Sitemizden bebek odası takımı çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir