Blog

Kızlar İçin Genç Odaları Nasıl Dekore Edilebilir?

kizlar icin genc odalari onerileri

Kızlar için genç odaları dekorasyonu yapmak kız çocuklarının kendi odalarından çok daha keyif almalarını, huzur duymalarını ve rahat etmelerini sağlamak açısından önemlidir. Etkili dekorasyon yöntemleri sayesinde kız çocukları istedikleri rahat odaya kavuşurken aynı zamanda odalarının şık olmasını da sağlıyorlar.

Genç Odası Dekorasyonu Neden Önemlidir?

oda dekorasyonu neden onemlidir

Genç odası dekorasyonu yapmak özellikle yaşları sebebiyle gelişim çağında olan gençler için son derece önemlidir. Onların yaşama bakışlarını, duygularını ve beklentilerini ifade eden genç odaları, odalarında başta sınavları olmak üzere çok vakit geçiren gençlerin estetik ve işlevsel ihtiyaçlarına yanıt vermek için tasarlanmalıdırlar. Genelde yetişkinler günün önemli bir kısmını iş yüzünden dışarıda geçirmelerine karşılık gençler hem okulları hem de  hazırlandıkları sınavlar yüzünden vakitlerinin çoğunu odalarında geçirmektedirler. Bu yüzden kendilerini iyi hissetmek, mutluluk duymak ve aynı zamanda yaptıkları çalışmalar için de motive olmak için bulundukları odaların psikoloji üzerinde büyük yararları bulunmaktadır.

Gençlerin temel olarak yaşama hazırlandıkları bu dönem kapsamında özellikle tamamen kendilerini rahat hissedecekleri, kendilerine ait odalarının olması çok önemlidir. Bu dönemde bulunan gençler genelde odalarında tek başına kalma, rahatsız edilmemek ve odalarında uzun zamanlar geçirmek isterler. Bunun yanında odalarında farklı türden hobileri, kendi başlarına kalmayı, yaratıcılıklarını açığa çıkarmayı da keşfederler. Özellikle çocuk gelişimi için önemli bir evre olan ergenlik dönemi için odalarında vakit geçirebilmeleri son derece önemlidir. Bu yüzde gençler için odalarının da onların beklentilerini yansıtacak şekilde düzenlenmesine olanak tanınmalıdır.

Bu noktada dikkat edilecek konuların başında ise anne ve babaların kendi istekleri kapsamında değil, çocuklarının isteklerini göz önünde tutarak tasarım yapmaya karar vermeleri olmalıdır. Bilindiği gibi ergenlikte fiziksel ve psikolojik değişimler gösteren gençler kolay beğenmeyebilir, çabuk öfkelenebilir ve iyi niyetli davranışları bile kötü şekilde karşılayabilirler. Bu yüzden kendi odalarında tamamen kendilerine ait olacak ve odalarını benimseyecekleri tasarımları uygulamak genç odası tasarımı için en önemli noktadır. Kendisini özdeştireceği bir alanın tasarımının yapılması yaşamındaki pek çok konuda kendisinin başarılı olmasını sağlayacağı gibi aynı zamanda mutluluğunun da artmasına neden olacaktır.

Kızlar İçin Genç Odaları Nasıl Tasarlanır?

Genç kız odaları tasarımı yapmak özellikle kendilerini rahat hissedecekleri bir odayı tasarlama sürecine dayanmaktadır. Burada genç kızların en çok hoşuna giden renklerin kullanılması, tercih edilen mobilyaların onların rahat etmesine olanak tanıması, alternatif dekorasyon yöntemlerinin denenmesi gibi yöntemler uygulanmalıdır. Son yıllarda özellikle farklı renklerde ve dekoratif alanda öne çıkan yöntemlere de önem vermek genç odalarının daha güzel şekilde ortaya çıkmasını sağlıyor. Odayı tasarlarken en önemli nokta işlevselliğin vurgulanmasıdır.

İşlevsel Özellikler Ön Planda Tutulmalıdır

Genç kız odası tasarımı yapmak için en önemli noktaların başında işlevsel kısımlara vurgu yapmak geliyor. Sonuçta bu oda gençlerin vakitlerinin çoğunu geçirecekleri, derslerine çalışacakları, kitap okuyacakları, çeşitli hobiler edinecekleri alanlar olduğundan yapılan tasarımın ana hedefi işlevsellik kısımlarının vurgulanması olmalıdır. Bunu sağlamak için öncelikle odanın ölçüleri dikkate alınmalıdır. Odanın ölçülerine göre mobilya seçimi oldukça önemlidir bu sayede alanda rahat hareket etmek söz konusu olabilecektir. Aynı zamanda temel olması gereken; yatak, çalışma masası ve koltuk gibi mobilyaların da seçimi sadece görünümleri olarak değil, boyutları da göz önünde tutularak yapılmalıdır. Bu sayede gençler daha iyi bir çalışma ve hareket etme alanı elde edebilecekler, kendilerini huzurlu hissedebileceklerdir. En önemli konuların başında ise genç kız odası tasarımı yaparken mutlaka gençlerin istek ve beklentilerin göz önünde tutulması da geliyor.

Kızlar İçin Genç Odaları Mobilya Seçimi

kizlar icin genc odalari

Genç kız odası için mobilya seçiminde estetik ve işlevsel özelliklerin ön planda tutulmasına dikkat edilmelidir. Özellikle bu dönemde olan gençler fazlasıyla kitap, CD ve benzeri objelere ilgi duyarak bunları toplamak isteyebilirler. Bu yüzden raf mutlaka genç odasında yer almalıdır. Bunun için dekoratif kitapları tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu dönemde gençlerin müziğe çok fazla ilgileri olduğu için dekoratif duvar sticker’ları kullanmak da yine kendilerini iyi hissetmeleri için önemli bir avantaj sunmuş olacaktır. Ayrıca kız genç odalarında aynalı şifonyerler ve kitaplık modelleri de tercih edilmelidir.

Eğer aynı odayı paylaşan çocuklar söz konusu ise bu durumda her çocuk için farklı dolaplar kullanılmalıdır. Çünkü bu dönemdeki gençler kendilerine ait alan ve eşyaların olmasına büyük önem gösterirler. Bunun yanında çalışma masası seçiminde de duvar renklerini tamamlayacak olan canlı renklerde masaların seçilmesi yine bu dönemdeki gençlerin çok hoşuna gidecektir.

Kız genç odalarında yatak tercihi için ise renkli yastıklar, kırlentler ve nevresim takımları kullanılabilir. Aynı zamanda odada tekli koltuğun olması yine dekorasyonu özel olarak tamamlayan ve aynı zamanda son derece kullanışlı olacak bir işleve işaret etmektedir.

Bu özellikler tercih edilirken mutlaka gençlerin fikri alınmalı ve onların görüşleri ile dekorasyon yapılması gerekmektedir. Her zaman en iyi dekorasyon odayı kullanan kişinin kendisini en iyi mutlu hissettiği tasarım olmaktadır.

Sitemizden genç odası takımlarını inceleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *