Blog

Erkek Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilir?

erkek cocuk odasi cesitleri

Erkek çocuk odası tasarımı odayı kullanacak olan kişinin beğenisine şekilde yapılmalıdır. Çocuk odaları hem estetik hem de işlevsel olmalıdır. Çocuğunuzun zamanının büyük bir kısmı odasında geçecektir. Bu nedenle ona dengeli bir yaşam vermenin yolu odasının tasarımından geçmektedir.

Çocuk odası tasarımında ön plana renkler, farklı dokular, mobilyalar, eşya konumları, dekorasyon objeleri, çalışma ve oynama alanları kavramlarının ön plana çıktığını görüyoruz. Dekorasyon yapmadan önce mutlaka bu kavramlar hakkında öncesinde düşünmüş olmanız gerekir. Önceden kafanızda belli bir tema, renk, konsept olduğu zaman dekorasyon yapmakta zorlanmazsınız, işiniz kolaylaşmış olur. Gelin başarılı bir dekorasyonun öğelerini birlikte inceleyelim.

Renkleri Doğru Kullanın

cocuk odasi renk kullanimi

Dekorasyonda renk kullanımı çocukların psikolojik ve ruhsal sağlığı üzerinde önemli etkilere sahiptir. Çocuklar renklerin enerjisinden etkilenirler. Aynı şey elbette yetişkinler için de geçerlidir. Zaten hiperaktif olan bir çocuğun odasında kırmızı renk kullanılması doğru olmayacaktır. Çünkü kırmızı enerji veren dominant ve dinamik bir renktir. Benzer şekilde çocuğun yatağında kırmızı kullanmak çocuğunuzun uykuya dalmasını zorlaştırabilir. Renklerin doğru alanlarda ve doğru şekilde kullanılması şarttır. Ancak bu şekilde başarılı dekorasyon yapılmış olunur. Renkleri doğru kullandığınız zamanda bir mekanda amacınıza rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Mekanı dingin, sakin, ferah, geniş, dinamik, feminen vb. yapabilirsiniz.

Doğal Malzemeleri Tercih Edin

Erkek çocuk odası için dekorasyon yaparken mutlaka doğal malzemeler kullandığınızdan emin olun. Yapay ve yüksek kimyasal içeren malzemeler çocuğunuzun sağlığını olumsuz etkiler. İnsan sağlığı çok önemlidir bu nedenle bütün seçimlerde buna yönelik tercih yapılması gerekir. Eğer alerjik bir bünyeye sahip çocuğunuz varsa mobilyalarda kullanılan kimyasal boyalara ya da bazı ham maddelere karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle organik malzemeler tercih edilir. Organik malzemeleri tercih etmek sadece alerjenler açısından faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda doğaya da saygılı çözümlerdir. İnsan sağlığına zarar vermez. Şık görünür. Kolay temizlik sağlar. Uzun süreli kullanım imkanı verir.

Belli bir Temanız Olsun

Çocuğunuzun odası için mutlaka bir tema olmasına özen gösterin. Çizgi film karakterlerinden mavi renk tonlarına, çocuğunuzun sevdiği desenlerden oyuncaklara kadar aklınıza gelen hemen her konuda objeyle tema belirlemeniz mümkündür. Belli bir temanız olduğu zaman alışveriş yapmak çok daha kolay olur. Temanızı seçtikten sonra seçimlerinizde ona sadık kaldığınızdan emin olun. Örneğin eğer mavi renk teması belirlediyseniz daha sonra yarı yolda fikir değiştirerek bambaşka renklerde dekorasyon objeleri satın almayın. Bu durum odada uyumsuzluğa neden olur. Temanızdan sapmayın. Temanın çocuğunuzu yansıtan ve onun sevdiği bir şey olduğundan emin olun.

Çocuğunuzu Odaklanmaya Teşvik Edin

erkek cocuk odasi

Çocuk odası takımı rengini doğru tonda satın alarak çocuğunuzu taşınmaya teşvik edebileceğinizi biliyor muydunuz? Örneğin sarı rengin odaklanmayı artıran bir gücü vardır. Çocuk odasında sarı tercih edildiğinde çocuğunuzun odaklanmasını dolayısıyla da çalışmasını kolaylaştırmış olursunuz. Sarı canlı ve parlak bir renk olduğundan fazla kullanılması gözde yorgunluğa neden olabilir. Sarıyı uygun miktarda kullandığınızdan emin olun. Çok açık tonlu sarılar fazla parlak olabilir. Ne çok koyu ne de çok açık tonları tercih edin. Dengeli olun. Sarı kullandığınız yerin çocuğunuzun çalışma alanı olduğundan emin olun. Dilerseniz sarıyı ana renk olarak kullanabilir dilerseniz de ara renk olarak kullanarak mekanınızda sarının kontrolü eline almasını engelleyebilirsiniz.

Kolay Temizlenebilir Olması Önemli

Her ne kadar konumuz dekorasyon olsa da temizliği asla elden bırakmamak gerekir. Çocuklarınız için hijyenik ortamlar yaratmanız gerekir. Özellikle çocukların cildi ve bağışıklık sistemleri daha hassas olduğundan hijyenik olmayan dekorasyonlardan çok daha fazla etkilenebilirler. DEKORASYON objesi olarak kullandığınız biblolardan çerçevelere yastıklardan halılara kadar kolay temizlenebilir olmasına dikkat edin. Kumaş seçiminin mutlaka kiri yüzeyde tutmayacak şekilde yapılmış olması gerekir. Tercihen evde bulunan sıradan temizlik malzemeleri ile temizlenebilen ürünleri kullanın. Bakım gereksinimi yüksek olan ürünler sizi yorabilir. Malzemelerin hava almasına özen gösterin. Örneğin koltuk takımı seçerken kumaşının hava geçirgenliği yüksek olmasına özen gösterin. Kumaşa oturduğunuzda kumaş sizi terletmemeli ya da kendinizi rahatsız hissetmenize neden olmamalıdır. Konfor, hijyen, kalite, sağlamlık, tema seçimi gibi kavramlara dikkat ederek oda için  başarılı ve keyifli tasarım yapabilirsiniz.

Erkek çocuk odası çeşitlerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *