Blog

Bebek Odası Nasıl Dizayn Edilmelidir?

Bebek odası dizaynı bebeğinizin rahat etmesi ve sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesi açısından büyük önem taşıyor. Bebek odası tasarımı için belirli noktalara dikkat ederek tasarımı yapabilir ve bebeğinizin çok daha rahat etmesini sağlayabilirsiniz.

Bebek Odası Tasarımında Dikkat Edilecekler Neler?

Bebek odası tasarımında dikkat edilecekler özellikle bu odanın tamamen bebeğin olduğunun farkında olmak ve onun sağlık koşullarına göre dizayn etmektir. Hem kullanılan malzemeler hem de boya, uyku setleri ve mobilyalar bebeğinizin sağlığına tam uyum göstermelidirler.

Kullanılacak tüm malzemelerin sağlığı için uygun olması büyük önem taşır çünkü bebeklerin hassas bir yapısı vardır ve onların bu hassas durumlarını göz önünde tutmak sağlıklı bir bebek odası oluşturmak için çok önemlidir. Kimyasal maddeler içeren kumaşlar, mobilyalar ya da benzeri maddeler sağlığına zarar vereceklerdir. Özellikle alerji gibi rahatsızlıklar bebeklik döneminden itibaren görülürler ve bebeğinizin bu türden bir hassasiyete sahip olursa oldukça zor zamanlar yaşayabilir. Kullanılacak olan tüm malzemelerin sağlıklı olduğuna karar verdikten sonra bebek odası seçimine geçebilirsiniz.

Uygun Bebek Odasını Seçin

Bebek odası seçimi bebek odası dizaynı için en önemli noktadır. Genelde bebek odaları anne ve babanın odasına yakın olmalıdır çünkü bebeğin herhangi bir rahatsızlığı ya da ağlaması halinde anne ve baba hemen müdahale edebilmelidir. Bu bakımdan kendi odanıza en yakın olan odayı bebek odası olarak tercih etmelisiniz.

Bebek odasının seçiminde ölçüler de önemlidir. Bebek odası çok küçük ya da çok büyük olmamalı, bebeğin eşyalarının rahatlıkla sığabileceği ölçüleri taşımalıdır. İdeal boyutlarda olan odanın tasarımı da daha kolay olacak ve aynı zamanda görsel açıdan da özel bir kolaylık sunmuş olacaktır. Odanın ayrıca penceresinin bulunmasına, nem ve rutubet gibi özellikler taşımamasına da dikkat etmeniz gerekir.

Bebek Odası Duvarları Nasıl Tasarlanmalı?

Bebek odası duvarları tasarlamak için farklı renklerden duvar kaplamalarına kadar geniş seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Duvar kağıtları doğal tutkal ile yapıştırıldığında ve baskılarının da doğal özellikler göstermeleri halinde boyadan daha sağlıklı olabilmektedirler. Ancak duvar kağıtlarının yapımı daha zahmetli olduğundan su bazlı ve antibakteriyel özellikler taşıyan boyaları tercih edebilirsiniz. Boyanın seçimi tamamen sizin tercihinize kalmaktadır. Fakat genel olarak bebek odalarında açık renkler tercih edilir. Açık renklerin tercih edilmesi hem ferah bir ortamın oluşması hem de bebeğinizin kendisini mutlu etmesi için önemlidir. Çok canlı ya da koyu renkler psikolojik olarak bebeğinizi olumsuz etkiler ve bu durum da bebeğinizin mutsuz olmasına neden olur.

Boya seçiminde de özellikle boyanın kimyasal bileşenler içermemesine ve su ile temizlenebilir olmasına dikkat edilmelidir. Bebek odalarının duvarları bebeğiniz yüzünden çok kirlenebileceği için su ile temizlenen boya tercihinde bulunmanız halinde çok daha zahmetsiz şekilde temizleme işlemlerini yapabilmeniz olanaklı hale gelir.

Bebek Odası Mobilyası Seçiminde Önemli Noktalar

Bebek odası mobilya seçimi odanın gerçek kimliğini öne çıkaracak olması bakımından önemlidir. Bebek mobilyaları bebekler için özel malzemelerden üretilmelidir ve onlar için zararlı olacak bileşenler içermemelidirler. Aynı zamanda bebeğinizin zarar görebileceği keskin hat detaylarından da mobilyalar uzak olmalıdır. Bebek mobilyası seçiminde ise tamamen ihtiyaca göre seçim yapmalısınız. Bebekler için üretilen tüm mobilyaları tercih etmeniz halinde özellikle küçük bebek odalarında alan açısından büyük zorluklar yaşayabilirsiniz. Alanın büyüklüğüne göre tercih edeceğiniz mobilyalar odayı daha kullanışlı ve güzel bir hale getirmiş olacaktır. Ancak karyola – beşik, giysi dolabı, şifonyer gibi mobilyalara önem vermelisiniz çünkü bu mobilyalar bebeğinizin eşyalarını koymak ve kendisinin konforlu bir şekilde dinlenmesi için gerekli olacaktır.

Bunun yanında mobilyaların yerleştirilmesi için sizin bebeğinize kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlayacak bir şekilde tercihte bulunmanız önemli olmaktadır. Eğer çeşitli mobilyalara oda içerisinde çarpıyorsanız bu durumda mobilyaların yerlerini değiştirmelisiniz. Beşik, kesinlikle pencere ve kalorifer yanından uzak durmalıdır. Diğer mobilyalar ise aralarında belirli aralıklar kalacak şekilde yerleştirilmelidir.

Ahşap mobilyaları tercih etmek hem doğal bir kullanım sunacak hem de daha sağlıklı bir kullanım sağlayacaktır. Ahşap mobilyalar doğallıkları bakımından bebek odasının dizaynı için önemli parçalar olarak öne çıkarlar.

Perde ve Oyuncak Seçimi

Bebek odası tasarımı yapmak için diğer noktalara da dikkat etmek gerekmektedir. Perdeler özellikle bebeğinizin zararlı olabilecek güneş ışığından korunması için çok gereklidir. Ayrıca gününün çoğunu uyuyarak geçirdiği için gün içinde de loş bir rotamın yaratılması gerekir. Bu yüzden perde seçiminde beyaz ve tonları değil, daha koyu renkler tercih edilmelidir. Koyu renk perdeler dışardan yansıyacak olan güneş ışığının sönümlenmesini sağlarlar ve içeriye girmesini engeller. Bu durum ise bebeğinizin rahat etmesini sağlar.

Bebek odasını bebeğiniz için eğlenceli hale getirmek için oyuncaklara da oda içinde yer verebilirsiniz. Etrafa koyulacak bebek oyuncakları odayı daha sıcak ve eğlenceli hale getirir. Oyuncak seçiminde ise tamamen bebeğinizin dönemine uygun olarak üretilmiş ve sağlık açısından risk oluşturmayan oyuncaklar seçilmelidir.

Bebek odası takımları modellerimiz için lütfen tıklayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *