Blog

Bebek Beşik Çeşitleri Nelerdir?

Bebek beşik çeşitleri bebeğiniz için en doğru beşik modelini seçebilmeniz için önem taşıyor. Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesi ve aynı zamanda kesintisiz şekilde uyuması için çok önemli olan beşikler farklı modellerde bulunuyor.

Anne Yanı Beşik

Anne yanı beşik bebeği ile yan yana uyumak isteyen annelere hitap ediyor. Aynı yatakta yatmak bebeğin zarar görmesine neden olabileceği için anne yanı beşik özellikleri ile bu ihtiyaçları karşılayarak özel bir kullanım imkânı sunmuş oluyor. Anne yanı beşikler, temel olarak tek tarafları aşağıya doğru inerek anne yatağının yanında kullanılırlar ve bu sayede anne yatağı ile bebeğin yatağı tek bir yatak gibi olur. Tek tarafı açık olacak şekilde anne yatağına bitiştirilen beşiklerde aynı zamanda yükseklik ayarı da bulunur ve böylece anne yatağının konumuna rahatlıkla getirilir. Bu sayede yataktan kalkmadan bebeğe kolay bir şekilde ulaşmak da mümkün olur.

Anne yanı beşiklerin çeşitli avantajları bulunur. Özellikle bebeğiniz sesinizle sakinleşiyorsa bu durumda her zaman onun yanında olurken uykuya tam dalıncaya kadar kendisiyle konuşabilir ve kendisini sakin hissetmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanında bebeğinizi emzirmek için de anne yanı beşik büyük bir kolaylık sunmuş olacaktır. Daha sonraki zamanlarda ise anne yatağından ayrılarak, tek başına kullanmak için de anne yanı beşik çeşitleri olanak tanırlar. Açık olan tarafı da kapatılabilir. Anne yanı beşiklerin bir diğer özelliği de bebeğin rahatça görülmesi için kenar kısımlarının fileli olmasıdır. Anne yanı beşiği, bebeğinin her zaman yanında olmasını ve birlikte ama güvenli bir şekilde uyumak isteyen anne ve bebeklere hitap ediyor.

Bağımsız Beşik

Bağımsız beşik çeşitleri ayrı olarak kullanılan, bir tür kafesi andıran ve bebeğin hem kendi başına hareket etmesini engelleyen hem de uyku esnasında düşmesinin önüne geçen beşik türlerdir. Bu türden bebek beşikleri anne yanı beşiklere göre daha büyük özellikler taşır. Beşik, bebek odasının ya da anne yatağının büyüklüğüne göre farklı alanlarda konumlandırılma uygundur. Fakat her durumda anne, bu beşik kullanılırken yataktan kalkarak bebeğe ulaşmak durumundadır. Genelde bağımsız beşiklerde tekerlekler de bulunur ve bu sayede rahatlıkla oda içerisinde hareket ettirilebilir. Bağımsız beşikler sağladıkları güvenlik açısından en sık tercih edilen beşik türleri arasında bulunur.

Park Beşik

Bebek beşik modelleri arasında çokça tercih edilen bir diğer modeli de park beşikler oluşturmaktadır. Park beşik çeşitleri özellikle ilk aylarda bebeğin güvenli bir şekilde uyumasını sağlayan, daha sonrasında ise bebeğin oyun oynadıkları bir yer haline gelebilmektedir. Eğlenceli tasarımları ile bebeğinizin keyif almasını da sağlayan park beşikler çoğunlukla portatif yapıda olurlar ve böylece hareket ettirmek, farklı evler arasında taşımak açısından kolaylık sunarlar. Park beşiklerde bebeğin sağlıklı bir şekilde uyuması için de belirli yöntemler bulunmaktadır. Bu kapsamda bebeğin henüz dönmeye başlamamış olduğu ilk aylar kapsamında yatağın en üst kısmına yakın bir yerde bebek yatırılması gerekiyor. Dönmeye başladıktan sonra ise daha aşağıya indiriliyor. Ayağa kalkmaya başlayan bebekler için ise beşiğin en alt kısmı tercih ediliyor. Park beşikler işlevsel yapıları ve çeşitli aksesuarları ile pratik bir beşik kullanımı sunarlar.

Sepet Beşik

Daha çok eski zamanlarda kullanılan ama günümüzde de güvenlik iyileştirmeleri ile ön plana çıkan sepet beşik çeşitleri yapıları itibariyle çok az alan kaplarlar ve özellikle küçük alanlarda çok idealdirler. Çabuk taşınabilir yapıda olmaları da anne ve babalar için bebeklerinin her zaman yanlarında olmasına olanak tanır. Bunun yanında sepet beşikler için bebeğin ilk aylarında kullanım mümkün olacaktır. Çünkü sepet beşikler küçük oldukları için bebeğinizin büyümesi halinde kendisine beşiği küçük gelecek ve konforlu bir kullanım sunmamış olacaktır.

Beşik Hamak

Beşik hamak modelleri son zamanlarda anne ve babaların tercihi olan modeller arasında öne çıkıyorlar. Bu beşikler özellikle hamak tipinde olduklarından bebeğin sağlıklı bir gelişimi için çok önemli olan omurilik gelişimini desteklerler. Omurilik gelişimi bebeğin iskelet sisteminin sağlıklı olması için çok önemlidir ve asla ihmal edilmemelidir. Bunun yanında bebekler sık görülebilen kafa düzleşmesi gibi sorunların da bu beşikler önüne geçmektedir. Sallanan yapıda olması sayesinde de daha rahat şekilde uyumalarına yardımcı olur. Pratik yapıları sayesinde anne ve babalar için de rahat bir taşıma imkânı sunar.

Bebek Beşiği Seçiminde Dikkat Edilecekler

Bebek beşiği modeli ne olursa olsun seçim yaparken belirli noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle beşiğin dayanıklı ve sağlıklı malzemeden üretilmiş olmasına, bulunduğu ortama uyum sağlayacağına, anne ve baba tarafından rahatlıkla kullanılıp kullanılmayacağı gibi detaylara çok önem göstermek gerekmektedir. İyi bir beşik bebeğinizin hem uyku kalitesini hem de sağlıklı gelişimini çok etkileyeceğinden önem taşır. Yanlış beşik tercihleri ile bebeğinizin uyku konforunu bozacağınız gibi ayrıca fiziksel açıdan da gelişimi için olumsuz etkiler yapabilirsiniz. Bu bakımdan beşik modelleri arasından en uygun olanını değerlendirerek seçmelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *